Ta strona używa plików zapisanych w Cookies. Więcej o przechowywaniu danych dowiesz się tutaj

W podkarpackiej Baszni Dolnej, w maju 2019 uruchomiliśmy wydobycie siarki. Pozyskiwany przez nas surowiec jest najwyższej jakości, dzięki czemu świetnie sprawdza się w wielu gałęziach przemysłu, jak produkcja kwasu siarkowego, nawozów czy środków ochrony roślin. Produkt Grupy PBI spełnia wszystkie wymagania stawiane przez odbiorców: jego czystość wynosi 99,98 procent, a siarka w formie granulowanej ma bardzo niską wilgotność

Siarka nie tylko dla rolnictwa

Wydobycie siarki o dużej czystości pozwala na wykorzystanie jej w wielu różnych gałęziach przemysłu. Poza branżą rolniczą, w przypadku której na siarce oparta jest produkcja nawozów, pierwiastek ten znajduje zastosowanie także przy produkcji opon, włókien sztucznych i kosmetyków, a także w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Jako producent i dostawca jesteśmy w stanie zapewnić dostawę dowolnej ilości surowca o najwyższej możliwej jakości dla każdego podmiotu wykorzystującego go w swojej produkcji.

Formy dostawy

Siarkę, w zależności od potrzeb sprzedajemy w postaci płynnej lub granulowanej. Dostawa produktu odbywa się bezpośrednio do samochodu Klienta, lub zapakowanego w tzw. big bag. Na potrzeby Klienta jesteśmy w stanie zrealizować każde, nawet bardzo duże zamówienie. W sąsiedztwie zakładu znajduje się bocznica kolejowa, co pozwala nam transportować surowiec drogą torową do terminalu w Gdańsku, skąd możemy wysłać go statkiem do odbiorców na całym świecie.

Ekologiczne wydobycie siarki

Zakład Basznia II jest drugą na świecie czynną kopalnią stosującą metodę podziemnego wytopu surowca. Polega ona na wtłoczeniu do złoża kopaliny wody rozgrzanej do 165 ⁰C. Poddana wysokiej temperaturze siarka staje się płynna, co z wykorzystaniem sprężonego powietrza pozwala odbierać ją na powierzchni ziemi. Ostatnim etapem przeróbki pozyskanego w ten sposób surowca jest granulacja. Pozwala ona na uzyskanie gotowego do sprzedaży produktu, który następnie jest transportowany przenośnikami taśmowymi na plac magazynowy.

Podczas produkcji stosujemy nowoczesny i energooszczędny proces uzdatniania, podgrzewania i przygotowania wody technologicznej oraz zamknięty obieg wód złożowych. Technologie te są zaliczane do bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska naturalnego, dzięki czemu nasza siarka może być tak czysta, a jednocześnie jako producent nie obciążamy najbliższych nam, lokalnych ekosystemów.

Planowane wydobycie surowca

Planujemy docelowe wydobycie na poziomie 200 tysięcy ton siarki rocznie. W nowoczesnym zakładzie w Baszni zatrudniamy prawie 100 osób, zarówno doświadczonych górników, jak i młodych inżynierów. Dzięki wykwalifikowanej załodze jesteśmy w stanie jako dostawca zapewnić surowiec najwyższej jakości, dostarczony bezpośrednio do Klienta i zdatny do wykorzystania w wielu różnych formach przemysłowych. Korzystając zarówno z wiedzy pracowników, jak i najnowszych technologii oraz zdobyczy naukowych w zakresie wydobycia i obróbki siarki, wybierając nasz zakład wydobywczy Klient zyskuje pewność, że otrzyma produkt o najlepszych możliwych parametrach.

Chcesz kupić siarkę Grupy PBI?
Skontaktuj się z nami!

Wojciech Banaś

tel. +48 734 489 966

wojciech.banas@grupapbi.eu